Kite server

Kitesurfing Rules – Part I: Right of way

Obrázek uživatele BeachBoy
Deník: 
Deník
Deník od-do: 
03.02.2010 - 04.02.2011

 

  in the name of the law

 

Ačkoli kitesurfing je převážně o volnosti a jakýkoliv zavádění nějakých pravidel může jít mnohým proti srsti, tak věřte že osvojení trochu kiterské etikety není od věci. Ježdění si užijete stejně dobře a nebudete hrozbou pro ostatní, sebe a svoje cajky.

Protože i kite se pohybuje díky větru, stejně jako windsurfing nebo plachetnice, nejedná se o nic nového pod sluncem a my tedy používáme obdobná pravidla, pouze trochu upravená pro naše potřeby.

 

  

Přednost v jízdě

 

 Představme si dva kitery jedoucí proti sobě, kdy jezdec s levou rukou (levoboký) vpředu je dál na návětrné straně. Jestliže ten vyhodnotí míjení tak, že pravobokého jezdce neohrozí, pak on zůstane v kurzu. Předem zvedne svého draka nad 45° a tím dává jasný signál: „chystám se nadále udržovat svůj kurz, mineme se takto v bezpečné vzdálenosti.“ Jestli pravoboký jezdec vyhodnotí situaci že není nebezpečná, přijme rozhodnutí levobokého jezdce tím že sníží svého draka pod 30° a oba projedou bez jakékoli újmy. Jestli nebezpešná situace nenastane, pak se tedy samotné pravidlo přednosti v jízde neaplikuje!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale kdyby měl pravoboký jezdec jekékoli pochyby, pak hned zvedne draka nad draka levobokého jezdce dávajíc mu jasný signál: „Jeď po větru, hned!“

Tedy v situaci, kdy jezdci jedou proti sobě ve stejném kurzu a nemohou se minout v bezpečné vzdálenosti, použijeme právo přednosti v jízdě:

Jezdec s pravou rukou vepředu má přednost před jezdcem s levou rukou vpředu.

Ten by měl protijedoucímu umožnit plynule pokračovat v jízdě beze změny kurzu.

Může se ovšem stát, že levoboký jezdec naší přednost v jízdě neakceptuje například z neznalosti. V takovém případě nemá cenu čekat na srážku a zamotání kitů a radši provést rychlou U-otočku nebo hodně odpadnout po větru.

Toť vše z jedno ze základních pravidel co by měl každý kiter znát a kdo nebude poslouchat bude mít dozajista problémy s policistkama:) 

 

 

Kitesurfing Rules – Part I: Right of way - Klikni pro detail


 Text: BeachBoy 

Pic: www.kiteteam.pl 


 

 

5
Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení)