Kite server

Kite - řízení, základy ovládání

Obrázek uživatele k
Deník: 
ne

Než vůbec začnete pomýšlet na nějaké ježdění na něčem, je bezpodmínečně nutné, abyste uměli dokonale ovládat draka.

V každé situaci!

Nejlíp i poslepu!

 

Hned na začátek trošku BUBUBU!
Uvědomte si, že váš drak může být dost nebezpečný a podle toho je k létání taky potřeba přistupovat. Teď nemám na mysli jen vaše zdraví, to je v celku jenom vaše věc - jde o ostatní, nic netušící kolemjdoucí, kolemstojící, čumily apod. Šňůry dovedou ošklivě pořezat, letící drak snadno porazí i dospělého člověka, notož malé dítě - takže pozor, buďte velmi opatrní.


Takže:

  • nikdy nelétejte blízko drátů, silnic, letišť
  • ve vašem akčním poli NESMÍ být žádný člověk
  • bacha na bouřky - Franklin s Divišem by mohli vyprávět
  • nepřeceňujte se - hrdinů jsou plný hřbitovy 

Vítr

Pro začátek je ideální stabilních 3-4m/s, bez poryvů


Prostor

Najděte si otevřené místo bez zbytečných překážek a lidí. Nejlepší je nízko střižená tráva.


Příprava před startem

Abychom věděli co se jak jmenuje

Komorový drak
Rozložte draka na zemi tak, aby ležel na horním potahu, odtokovou hranou k vám (proti větru). Rozmotejte šňůry směrem od draka proti větru.
Při silnějším větru je vhodné i komorového draka vypouštět z hrany okna. Pravděpodobně se ale neobejdete bez pomocníka

Nafukovací drak
Nafukovací draci se startují vždy z hrany okna. Buď vám pomůže pomocník, který draka podrží a vypustí až budete připraveni, nebo lze použít jeden z následujících postupů:
Položte draka na zem a přeložené spodní ucho něčím zatižte (viz obrázek) - ideální je písek na písečné pláži. Draka nechte ležet naplocho na zemi po větru.

Druhá možnost je hodit prostě draka do vody, počkat až se napnou šňůry a odstartovat ho jako při pádu do vody


Start

Komorový drak
Lehkým tahem za hlavní šňůry přizvedněte náběžku a nechte draka lehce naplnit vzduchem. Pak už stačí jen zabrat trošku víc a drak poletí. Při slabším větru budete muset pravděpodobně udělat několik kroků dozadu, než se drak spolehlivě natlakuje. U komorových draků do vody (pro kitesurfing) je tahle fáze malinko zajímavější - některým trvá dokonalé nafouknutí jenom o trošku míň než věčnost, takže je třeba projevit patřičnou trpělivost a šikovnost.

Nafukovací drak
Prostě za to vemte a leťte. Pokud startujete bez pomocníka se zatíženým drakem, chce to nejdřív trochu jemné práce s ráhnem, aby se drak správně postavil.


Řízení

Přitáhněte levou ruku a současně mírně povolte pravou - drak poslušně zatočí doleva. Udělejte to opačně (přitáhněte pravou a povolte levou) a drak (kupodivu) zatočí doprava.  

Prostor, v němž se váš drak při letu pohybuje můžeme nazývat třeba letové okno. Prostou zkouškou zjistíte, že tahová síla, kterou drak při pohybu v rámci letového okna se výrazně mění v závislosti na tom, ve které části okna se drak nachází. A to je právě vaše jediná šance, jak regulovat sílu, kterou drak produkuje. Proto znovu opakuji - naučte se nejdřív pořádně řídit draka, než nalezete na, nebo do nějakého vehiklu!

Pokud stojíte na místě, tak drak při pohybu oknem vždycky (pokud fouká vítr samozřejmě) doletí až na hranu okna a tam se, pokud je to kvalitní drak (chování na hraně okna je jednou z důležitých charakteristik každého draka) a fouká stabilní vítr bez velkých poryvů, zastaví.

Při jízdě však potřebujete, aby byl drak v tahu - tzn. rozhodně nepotřebujete aby byl úplně na hraně okna (teda pokud nefouká opravdu silný vítr). Jak toho docílit? Pokud fouká dostatečně silný vítr, tak stačí prostě jet - drak poletí směrem ke hraně okna, které se ovšem pohybuje s vámi (to okno myslím), tím pádem tam nikdy nedoletí. Pak stačí pouze regulovat jeho tah podle potřeby - čím níž a více ke středu okna poletíte - tím víc potáhne. Pokud ale nefouká tak silný vítr, je třeba nějakým způsobem draka na jeho cestě ke hraně okna zbrzdit. Toho můžeme docílit, tím, že mu cestu ke hraně prodloužíme - létáme vlnovku.Restart

Pokud vám drak spadne, je třeba ho znovu odstartovat, pokud možno bez cizí dopomoci

Po nechtěném pádu existuje nepřeberné množství poloh a zamotanců, ve kterých může drak zůstat ležet. Každá situace vyžaduje specifické řešení. Proberme si alespoň ty dvě nejzákladnější.

1) drak po pádu sedí na odtokové hraně a v podstatě je připraven ke startu - tato situace nastane nejspíš, když na chvíli přestane foukat. Prostě vyčkejte až přifoukne natolik, aby se dal drak odstartovat standardním postupem. Pokud přifouklo dost doporučuji startovat přímo z prkna, nebo buggy - ušetříte si nepříjemné smýkání po botách, nebo tažení vodou a zároveň si lépe zachováte výšku (nesnese vás to tolik po větru).

2) drak leží na náběžce

2.1) komorový drak - prostě zatáhněte za brzdu(y) a nechte draka vycouvat. V dostatečné výšce brzdu(y) pusťte a standardním řízením draka otočte do žádaného směru

2.2) nafukovací drak - tady je situace trochu komplikovanější - záleží hodně na typu draka, obecně se dá říct, že draci s nižším AR se dají zrestartovat snáze, někdy stačí prostě jen podržet jednu stranu a drak se postupně obrátí a odstartuje. U větších draků a draků s větším AR funguje následující postup:

  • - přitáhněte maximálně hlavní šňůry (chytněte za popruh depoweru a třeba si ještě přiručkujte po samotných šňůrách)
  • - vypusťte hlavní šňůry a nechte draka odplouvat od vás (možná bude potřeba za ním i plavat) dokud se nepřevrátí na "záda"
  • - citlivým ovládáním šňůr draka nechte převrátit a docestovat ke hraně okna do startovní pozice - při dostatečném větru se vám podaří již během pohybu ke hraně draka odstartovat

pozn. - tento postup prakticky nefunguje na zemi, sněhu a ledu, kde nemá náběžná hrana dostatečný odpor, aby se drak převrátil na "záda" - při používání v těchto podmínkách lze nafukovací draky dovybavit tzv. "pátou šňůrou", která slouží k restartu stejným způsobem jako u komorových draků - prostě za ni zatáhnete a drak začne couvat.

Admin...

5
Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení)

Komentáře

Obrázek uživatele BeachBoy

 Clanek to urcite poucnej,

 Clanek to urcite poucnej, zel se mi nejak nezobrazujou obrazky....