Kite server

Fanatic freestyle open

Kite na Lipně.

Čtrnáct dní čekám na zhodnocení Fanatic Freestyle Open. Stále nic, dokonce jsem sám něco splodil. Ale připomínám, že nemám s žádnými prodejci nic společného a toto je pouze pozorování člověka nakaženého chorobou kitu. Pokud uznáš, že je to vhodné zveřejnit, je to k dispozici. Zdraví Jirka

Podle přílohy časopisu Kiteboarding (www.kiteboarding.com) již skoro dosahuji stupně Semi-Clueless kitové výkonnostní stupnice. Volně přeloženo to znamená trochu lepší než Jouda s najetými jednotkami metrů na obě strany.

Při cestě Šumavou jsem v neděli 18. května 2002 kolem poledne navštívil Free Style Open Fanatic na Lipně a stihl patrně jedno z první porovnání nafukovacího draku s komorovým před veřejností. Počasí bylo nastaveno na pokraji možného provozování kitesurfingu. Freestylisti se brodili s občasným skluzem na poryvu nebo vůbec nerozbalili hračky. Vítr nestabilní 3 až 4 m/s, občas drobný déšť. V poměrně stísněném prostoru na břehu byl zaparkován komorový drak Advance-Rhea 10qm vystavený drobnému dešti. Ke startu se ale připravil nafukovací drak Wipika-AirBlast 11.8. Za pomoci dvou asistentů, jeden připíná šňůru plováku k noze kitera a druhý přidržuje draka ve startovací zóně, vyvádí lehce nervózní kiter draka do zenitu. U břehu zarostlého stromy je proudění značně nečitelné. Po nasunutí nohou do poutek direkcialního prkna v poloze na zádech a startovacím manévru s drakem se kiter rozjíždí do skluzu. Vzhledem ke slabému větru je nutné draka vést po vlnovce a tím ho udržovat v tahu. Vlnovka má maximální rozkmit a ve své spodní části drak točí těsně nad hladinou. Do nože, který charakterizuje vyvážený rovnoměrný pohyb po hladině se drak dostává jen vyjímečně. K vidění jsou obraty a skoky ve směru jízdy včetně s podpory manévru drakem. I přes nepříznivé podmínky kiter drží výšku.

Po půlhodině přijímá výzvu i druhý jezdec a připravuje ke startu komorového draka. I ten má asistenta, který přidržuje zmoklého draka proti větru. Po energických pumpovacích pohybech a využití zbývajícího místa na břehu se komorový drak dofukuje a směřuje do zenitu. V prostoru nestability proudění u břehu je patrné citlivé řízení draka brzdami , aby byl čas na start opět na direkcionálním prkně od pohledu s menším výtlakem než první. Opět se vše podařilo a jezdec odjíždí bez problémů na vodu. Z hlediska větrných podmínek mají oba draci velmi podobný výkon.

Oba předvádějí výborný výkon a začínají více riskovat při skocích. Občas přijde i poryv a pak při vzrůstu tahu může dojít k přetažení a pádu do vody. První kiter v této situaci patrně úmyslně okamžitě opouští úchyty na prkně a předvádí tažení ve vodě, jinak patrně následuje velmi nepříjemné tažení s hlavou pod vodou (nohy zabržděné prknem) a následným průplachem všech dutin.

A jak se chovají draci, když spadnou na hladinu. Zdá se, že po magických manévrech nemá nafukovací problémy až na situaci náběžkou dolu nedaleko břehu, kde chybí vítr. Velmi jsem byl zvědav na chování komorového draka v této situaci. Na poli s tím nejsou žádné problémy (pokud se nepodvléknou uši) drak ochotně startuje na obě hrany. Na vodě je situace jiná. Stačí doslova pár panáků vody, které pronikly švy do komor a drak se již nezvedne. I pouze nasáklá tkanina změní značně letové vlastnosti draka. Zde se však projevila kvalita nenasáklivé tkaniny, lepených švů a odtokových kanálů. Draka druhý kiter odstartoval i v těchto podmínkách i když začínal postupně ztrácet výšku. První kiter si trochu odpočinul a vyrazil opět na vodu, teď již bez nervozity a také to bylo vidět.

Závěrem děkuji oběma za předvedený výkon a důkaz, že to i na našich vodách a za mizerných větrných podmínek jde.

Zdraví

lhotak [at] ttc [dot] cz (Jirka)

4
Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (1 hodnocení)